Tortë “Foleja e dashurisë”

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 5 vezë
 • 12 + 4 lugë sheqer
 • 2 + 6 lugë miell
 • 250 g margarinë
 • 8 lugë sheqer pluhur
 • 150 g arra të copëtuara
 • 50 g kokos
 • 150 g krem (shllag)
 • 2 dl ujë mineral
 • 1 copë çokollate
 • 4 lugë reçel sipas dëshirës
 • 1/2 l qumësht

Përgatitja:

Pandispanja: Përzieni 5 të bardhat e vezëve me 12 lugë sheqer, shtoni reqelin dhe 2 lugë miell, përzieni dhe hidhni në tepsi 25×34 cm që përmbajnë letër pjekjeje dhe spërkateni me arra të copëtuara.

Piqni pandispanjën për 20 minuta në 180 gradë, ftoheni dhe vendoseni në një tabaka me arrat lart.

Filli: Përzieni 6 lugë miell, 5 të verdha të vezëve dhe 4 lugë sheqer në qumësht dhe lëreni të ftohet. Shkrijeni margarinën me sheqer pluhur, shtoni fillin e ftohur, rrihni mirë dhe vendosni sipër arrat.

Përzieni me ujin e thartë, shtoni arrat e coptuara dhe kokosin, pastaj shtoni sipër çokollatën.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakBrownie me lemon
Artikulli tjetërCheesecake me coca colë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu