Tortë katërshtresore

spot_imgspot_img

Përbërësit:

PËRBËRSIT 1

 • 5 te bardha te vezes,
 • 5 luge sheqer,
 • 3 luge miell,
 • 3 luge arra te bluara,
 • ½ pluhur per pjekje.

PËRBËRSIT 2

 • 280 gr biskota te bluara,
 • 200 ml qumësht,
 • 200 gr çokollatë,
 • 150 gr margarin,
 • 120 gr sheqer pluhur.

PËRBËRSIT 3

 • 200 gr Fiq te thate,
 • 100 gr rrush i thate,
 • Pak lëng dhe levore portokalli.

PËRBËRSIT 4

 • 5 të verdha veze,
 • 4 puding vanilje,
 • 1 l qumësht,
 • 250 gr margarin,
 • 220 gr sheqer pluhur.

Hapat

Nga perbersit 1 perzijme masen,qesim ne kallep te mbuluar me leter per pjekje dhe pjekim pandispanjen,leme te ftohet.

Perbersit 2 perzijme sheqerin pluhur me margarine derisa te behet mase kremoze,shtojme cokollaten e shkrire dhe qesim mbi pandispanjen e pjekur dhe te ftohur.

Perbersit 3 bluajme fiqt dhe rrushin,njomim me lengun dhe levoren e portokallit.

Perbersit 4 Zijme pudingen me 1 l qumesht,shtojme te verdhat e vezes,perzijme dhe largojme nga zjarri.

Pasi te ftohet teresisht shtojme margarinen e rrahur me sheqerin pluhur ne mase kremoze,perzijme se bashku derisa te homogjenizohet kremi.

Radhisim pandispanjen,kremi2,3 4 dhe leme te ftohet mire.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu