Tortë me arra dhe çokollatë të bardhë

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 4 vezë
 • 150 gr arra të bluara
 • 4 lugë sheqer
 • 4 lugë sheqer kafe
 • 1 pluhur pjekurinash
 • 70 gr miell
 • 40 gr gjalpë të zbutur

Për kremin:

 • 300 gr çokollatë e bardhë
 • 200 gr krem djath
 • 350 ml ajkë e ëmbël
 • 1 sheqer vanilje Podravka

Glazura:

 • 50 ml ajkë e ëmbël
 • 100 gr çokollatë e bardhë.

Përgatitja:

Të verdhët e vezëve i rrahim me sheqer, shtojmë edhe gjalpën e zbutur.

Më pas shtojmë miellin, arrat e pluhurin për pjekurina.

Në një enë tjetër rrahim të bardhët e vezës derisa të krijojmë një shkumë të bardhë. Këtë shkumë e bëjmë bashkë me brumin, e përziejmë mirë dhe e zbrazim në enën e mbuluar me letër për pjekje me diametër prej 30 x 20 cm.

Peta piqet në furrën e parangrohur në 170 gradë për afro 25 minuta.

Petën e pjekur e ndajmë në tre peta të holla me trashësi të njëjtë.

200 ml ajkë të ëmbël i ngrohim derisa të vlojnë, pastaj shtojmë çokollatën e copëtuar dhe e përziejmë derisa të shkrihet.

Pastaj kremin e ftohur e vendosim të pushojë në frigorifer edhe një orë.

150 ml ajkë të ëmbël i miksojmë, shtojmë krem djathin dhe sheqer vaniljen. Krijojmë një masë homogjene.

Kremin e frigoriferit e miksojmë sërish e më pas ia shtojmë kremin tjetër.

Me këtë krem pastaj lyhen pjesët ndërmjet të tri petave.

Për glazurën, ajkën e ëmbël e ngrohim dhe ia shtojmë çokollatën e bardhë të copëtuar. Kur të jetë shkrirë masa e fusim pak në frigorifer për t’u forcuar.

Me këtë krem e lyejmë petën e fundit të ëmbëlsirës.

Para prerjes në format e dëshiruara, ëmbëlsira duhet të ftohet mirë.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu