Tortë me bajame

spot_imgspot_img

Përbërësit:

* 16 vezë
* 390 g sheqer
* 125 g bajame të bluara
* 120 g miell
* 2 qese sheqer vaniljeje
* 5 dl qumësht
* 1 margarinë
* 100 g bajame të copëtuara

Përgatitja:

Tundni tetë të bardhë të vezëve dhe ia shtoni 70 g miell. Tundni gjashtë të verdhë të vezëve me 180 g. sheqer, ia shtoni bajamet e bluara dhe në të e qitni masën e tetë të bardhëve të vezëve.

Piqeni në tepsi të lyer me vaj dhe të pluhurosur me miell për rreth 40 minuta në 180 gradë.

Tortën e pjekur nxirreni nga tepsia, ftoheni dhe e preni përgjysmë.

Për mbushje tundni 10 të verdhë të vezëve me sheqerin e mbetur, ia shtoni miellin e mbetur, sheqerin e vaniljes dhe 1 decilitër qumësht të ftohtë.

Përziejeni derisa të fitoni një krem pa droçka, ndërsa e vloni pjesën tjetër të qumështit. Në qumështin e vluar i përzini të verdhët e vezëve të përgatitur dhe i zieni derisa mbushja të bëhet e dendur.

Veçmas e tundni margarinën dhe ia shtoni mbushjes së ftohur.

 

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakKek me nespulla (frut) dhe qershi
Artikulli tjetërMunchmallow

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu