Torte me Çokollatë dhe Lajthi

spot_imgspot_img

Përbërësit:
350 g. çokollate te hidhur (te zeze pa sheqe)
150 g. sheqer, plus 2 luge
200 g. gjalp, plus ate per tepsine
1 bustine vanilie
3 veze te medha
125 g. miell, plus ate per tepsine
50 ml. liker lajthie ose qumesht
1/2 luve (e vogel) kripe
70 g. lajthi te pjekura dhe te shtypura
2 luge shurup glikoze (sheqeri)

Përgatitja:
Pergatisni furren ne nxehtesine 180°C. Tepsine ku do te piqni embelsiren e zgjidhni qe te kete nje diameter te pakten 23 cm, e lyeni me gjalpe dhe e plurosni me miell.
Shkrini gjysmen e çokollates ne mikrovale , ne fuqi maximale per nje minute, perzjeni,nqs eshte e nevojshme e lini çokollaten dhe 15 minuta ne mikrovale, perzjeni perseri dhe perserisni veprimet derisa ajo te skrihet e gjitha. Lereni te ftohet ne temperaturen e mjedisit.
Duke perdorur mixerin perzjejme 150g sheqer me 160g gjalp dhe bustinen e vaniljes derisa te fitojme nje mase homogjene kremoze. Mases i shtojme dhe çokollaten e shkrire dhe te verdhat e 3 vezeve. Me pas bashkoni miellin me likerin ose qumshtin, duke e perzjere derisa masa te behet homogjene, i shtoni lajthite.
Perzjeni me mixer te bardhat e vezeve derisa te arrini nje mase kremi dhe i shtoni pak nga pak 2 luge te vogla sheqer.Bashkoni te bardhat e vezeve me masen e cokollates,duke i perzjere derisa cokollate te shperndahet dhe te krijohet mase homogjene.
Perzjerjen te fituar e hidhni ne tepsine qe pergatitet ne fullim.E lini ne sobe per 35-40 minuta, ose e lini aq sa duke e provuar me pirua, e cponi dhe piroi del siper paksa i lagesht, atehere jeni siguruar qe masa eshte pjekur mire. E lini te ftohet ne tepsi per 15 minuta, pastaj me shume kujdes e heqim qe aty dhe e vendosim ne pjaten e tortes me shume kujdes dhe e leme te ftohet plotesisht.
Tani pergatisim kremin me cokollat.Shkrijme gjalpin e mbetur,shurupin e sheqerit dhe nje luge uji, te gjitha keto ne nje tenxhere me fund te rende duke i lene ne flake te lehte, e perzjejme mishelen derisa do filloje te zjeje.E heqim nga zjarri duke i shtuar masen e çokollates qe mbeti, i perzjejme derisa masa behet homogjene. Me pas i leme te ftohen ne temperature ambjenti.
Hedhim 3 luge krem çokollate ne nje shiringe kuzhine. Kremin tjeter e hedhim mbi torte dhe e shperhapim ne menyre uniforme.E lini te prehet per disa minuta, me pas shiringes i vini pajen e holle dhe me te kaloni pjesen e tortes ne forme rigash apo forma qe deshironi.

Kjo torte mund te behet gjithashtu edhe me bajame, te perdorura ne vend te lajthive, te jene te pjekura dhe te shtypura dhe liker amaretti.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakGalani Veneciane
Artikulli tjetërPingjire

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu