Torte me Dredheza dhe Qokollade

spot_imgspot_img

Përbërësit:
50 gr Gjalp
1 Ve
60 gr Sheqer vanille
95 gr Miell
1/3 Pakos pecive
15 gr Kakao
65 ml Qumesht
Per mbushjen dhe dekon ju duhen:
4 Luge gjelle ajke
1 Luge qaji leng limoni
80 gr Ricotta (Quark)
1/2 Luge qaji sheqer vanille
40 gr Dredheza + 5 Dredheza
100 gr Cokolate

Përgatitja:
Rrahim gjalpin me vezen dhe sheqer vanillen.
Ia shtojme qumeshtin,miellin,peciven dhe kakaon.I rrahim deri sa te behet nje brum i lemuar.
Lyejme tepsin me margarine dhe e derdhim brumin.Te pjeket ne temperatur 180 Grad per 35 minuta.Pasi te pjeket e largoni nga furra dhe e leni qe te ftohet pastaj e prisni ne dy pjese ne menyre horizontale.Nese pjesa e siperme e tortes eshte me e fryer ju mund na taprisni qe te behet peta me rrafshet .
Per ngjyren rosa te kremit marrim 3 dredheza dhe i bejme pure.
Rrahim ajken em mikser deri sa te trashet pastaj ia shtojme lengun e limonit dhe puren.
Hedhim te ajka ricotta-n dhe sheqer vanillen.E perzim kremin mire edhe ia shtojme edhe 40 gr dredheza te prera ne copa te vogla.
Tere kremin e qesim mbi peten e pandispanjes e rrafshojme mire dhe ia vendosim siper peten tjeter.
Shkrim cokolaten e lem pak te ftohet dhe e hedhim siper tortes.Dy dredhezat e fundit i pergjysmojme dhe i vendosim per dekor mbi torte.Te qendroje ne frigorifer per tu ftohur s´paku 2 ore. /Emathja.com

© 2021 – 2022, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakEmbelsire me Susam
Artikulli tjetërTorteza me Puding

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu