Torte me Fiq të Thatë

spot_imgspot_img

Përbërësit:
4 vezë
1 pako me fiq të thatë
100 gr gjalpë
170gr sheqer
250 gr miell
125 gr kos të bardhë të pasterizuar
1 luge kanellë pluhur
1 qese maja
1 gotë rum.

Përgatitja:
Prisni në copa të vogla fiqtë dhe lageni me rumin
Përziejini vezët me sheqerin
Shkrini gjalpin në zjarr shumë të ulët dhe shtojani kompostos
Bashkoni miellin me kosi, majanë dhe copat e fiqve
Hidheni përbërjen në një tepsi ku bëhen tortat
Lëreni në furrë rreth 40 minuta në 180 gradë, bëni provën e pirunit përpara se ta nxirrni nga furra (në se është e bërë mirë apo jo). / Emathja.com

© 2021 – 2022, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTorte me Djath dhe Mango
Artikulli tjetërKrem Karamele

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu