Torte me keksa dhe banane

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 20 biskota kakao
  • 2 banane

Për krem ​​të bardhë:

  • 1.5 gota qumësht të ftohtë
  • 2 lugë sheqer
  • 2 lugë misër
  • 1 lugë miell
  • 2 të verdhën e vezëve

Për sipër:

  • 100 gram arra të grira imët

Përgatitja:

Për kremin e tortës; Vendosni të verdhën e vezëve, sheqerin dhe qumështin në një tigan të vogël.

Shtoni miellin dhe niseshtën e misrit në masen e kremës, përzije me ndihmën e një luge. Vendosni masen e kremës në shporet derisa të merrni një qëndrueshmëri të qetë.

Ndërsa trazoni vazhdimisht, gatuani mbi nxehtësi të ulët derisa të fitohet një qëndrueshmëri e lehtë. Merrni kremin që keni bërë nga shporeti, rrihne me mikser dhe ftoheni shpejt.

Pritini bananet hollësisht në gjysmë. Për një tortë të cilën do ta përgatisni në pjesë, vendosni një biskotë kakao në pjatën e servirjes.

Përhapni një lugë gjelle krem ​​mbi të. Pasi të vendosni sa më shumë feta banane, të jetë e mundur, mbuloni një shtresë biskotash. Përgatitni ëmbëlsira me katër shtresa në këtë mënyrë, një shtresë biskotë dhe një shtresë kremi.

Hidhni arrat e grira imët në ëmbëlsiren me banane dhe biskota. Dekoroni me feta bananeje sipas dëshirës tuaj. Ndani atë me të dashurit tuaj pas ftohjes.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu