Tortë me lëng limoni

spot_imgspot_img

Perbersit:

110 gr gjalpë
170 gr miell
4 lugë gjelle qumësht
170 gr sheqer
2 vezë
1 lëkurë e grirë limoni
4 lugë gjelle lëng limoni
3 lugë gjelle sheqer pluhur.

Pergatitja:

Ndizni furrën në 180 C. lyeni me gjalpë një enë për pjekje 23x13x7cm.

Rrihni gjalpën, miellin, qumështin, sheqerin, vezët dhe lëkurën e limonit, deri sa të krijohet një masë kremoze. Derdhni masën e përgaditur në enën për pjekje.

Piqni në furrë për 40-50 minuta.

Nxeni lëngun e limonit në mikrovalë për 45 sekonda, dhe shtoni sheqerin pluhur. Kur torta është ende e ngrohtë, hidhjani lëngun e limonit mbi.

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakBiskota kërpudhë
Artikulli tjetërTortëza me çokollatë dhe lajthi

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu