Tortë me mjedëra

spot_imgspot_img

Përbërësit:

Për salcën e mjedrës:

 • 2.5 gota mjedëra
 • 1 lugë gjelle niseshte
 • 1.5 gota çaji sheqer i pluhur

Për tortën:

 • 2 copë vezë
 • 1/3 filxhan sheqer pluhur
 • 3 lugë niseshte
 • 1/3 filxhan miell
 • 1 lugë çaji pluhur pjekje
 • 1 pako krem i bardhë
 • 2 gota krem
 • 100 gramë çokollatë e bardhë
 • 8 copë biskota të imëta

Përgatitja:

Rrihni vezët dhe sheqerin me një mikser derisa të shkrihet.

Shtoni niseshten, miellin dhe pluhur pjekje dhe rrihni përsëri.
Vendoseni përzierjen në një tepsi të cekët dhe të gjerë me letër ëmbëlsire dhe piqeni në furrë me 185 gradë për 15 minuta.

Shtoni kremin , kremin e bardhë dhe sheqerin pluhur dhe rrini me mikser.
Shkrini çokollatën e bardhë  dhe shtoni në krem dhe përzieni.

Merrni tortën që keni pjekur nga furra. Largoni letrën nga torta dhe ketheni përsëri në tepsi.

Vendosni përbërësit e salcës së mjedrës në një tigan të vogël dhe zijeni

Hidhëni  salcën e mjedrës, e cila është ftohur në temperaturën e dhomës, mbi tortë me ndihmën e një lugë dhe rrafshojeni.

Hidhni përzierjen e përgatitur të kremit mbi shtresën e salcës së mjedrës dhe e rrafshoni.

Vendosni biskotat ne pjesën e siperme . Mund të shërbeni pasi të ftohëni  tortën në frigorifer gjatë natës.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakBombica me hurme
Artikulli tjetërTorte Semolina

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu