Tortë me oreo

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 3 vezë
 • 3/4 filxhan sheqer pluhur
 • 200 gram çokollate e zezë
 • 150 gram gjalpë
 • 3 lugë kakao
 • 6 lugë miell
 • 10 biskota oreo

Për kremin:

 • 4 gota qumësht
 • 2 lugë miell
 • 3 lugë niseshte misri
 • 1/2 filxhan sheqer pluhur
 • 1 e kuqe e vezes
 • 1 pako krem  pluhur
 • 20 copë biskota oreo

Përgatitja:

Vendosni gjalpin që keni mbajtur në temperaturën e dhomës në një enë qelqi me çokollatën e errët që keni prerë në copa të vogla.

Shkrini duke përzier gjalpin dhe përzierjen e çokollatës së errët në enën e qelqit,në avull

Përziejini vezët që keni vendosur në një enë të veçantë shtoni  sheqerin pluhur derisa të bëhen kremoze.

Pasi të keni ftohur përzierjen e çokollatës  për 2-3 minuta, shtojeni në përzierjen e vezëve.

Gradualisht shtoni miellin  dhe kakao dhe përzieni me ndihmën e një shpatull nga poshtë lart.

Transferojeni përzierjen dhe copat e biskotave Oreo që keni prerë në copa të vogla në enën për pjekje, pjesa e poshtme e së cilës është e mbuluar me letër .

Drejtoni  atë me një shpatull dhe piqeni në furrën e parangrohur 170 gradë për 30 minuta.

Për kremin; Transferoni qumështin, miellin, niseshtën e misrit, sheqerin pluhur dhe të verdhën e vezës në një tigan. Për një qëndrueshmëri të butë, gatuajeni masën e kremës, të cilin e keni përzier me një rrahëse, për 12 minuta, duke e trazuar vazhdimisht në nxehtësi të ulët.

Sy dhe sy, merrni kremin të errësuar nga sobë. Mix kremin me kremin e rrahur për 5 minuta me ndihmën e një mikser.

Shtoni copat e biskotës Oreo, të cilat i keni bërë në copa të vogla me duar, në krem ​​dhe përzieni butësisht me një shpatull. Kremi është gati.

Merrni konsistencën dhe piqni tortën me bojë kafeje nga furra. Pasi të pushoni në temperaturën e dhomës, ktheni enën e furrës me kokë poshtë. Pasi të keni hequr letrën me grep, vendoseni në një pjatë të madhe shërbyese.

Dekoroni me biskota orea.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakGurabia me dy ngjyra
Artikulli tjetërTorte e ftohët me limon

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu