Torte me pjeshka

spot_imgspot_img

Përbërësit:

Për rolatë:

 • 7 vezë
 • 5 lugë sheqer
 • 7 lugë miell
 • 3 lugë vaj
 • 3 lugë reçel

Për fillin:

 • 3 pudinga
 • 750 ml qumësht
 • 2 lugë sheqer
 • 1 sheqer vanilje
 • 200 g gjalpë ose margarinë
 • 500 g pjeshkë të pjekur

Për dekorim:

 • 200 g krem ​​shllag
 • pjeshkë

Përgatitja:

Rrihni vezët, pastaj shtoni përbërësit e listuar dhe piqni në një enë katrore me madhësi 39 × 35 cm ose me të njëjtën madhësi. Vendosni letrën e pjekjes në enë. Piqeni në 200 gradë C për rreth 10-15 minuta. Mbulojeni biskotën e pjekur në një leckë më të madhe kuzhine dhe mbështilleni atë në një rrotull që të ftohet.Shtrijeni reçelin në rollatë dhe mbështilleni.

Vendosni sheqerin dhe sheqerin e vaniljes në qumësht, pastaj kur të vlojë, shtoni pudingun, gatuajeni dhe ftoheni mirë, dhe kur të ftohet, shtoni gjalpin e shkrirë ose margarinën.Qëroni pjeshkët dhe preni në gjysmë. Pritini biskotën e ftohur në rrathë të hollë.

Rregulloni copat e rolatës në të gjitha anët.

Vendosni 1/3 e kremës mbi të, pastaj gjysmën e pjeshkës, pastaj përsëri kremin, pastaj rrokulliseni me pjesën tjetër të kremës.

Vendoseni në frigorifer për rreth një orë.

Ftoheni mirë dhe prejeni.

Shijojeni!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakShtrudlle me mjedra
Artikulli tjetërEurokrem në kushte shtëpie

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu