Torte me Reqel Fiku

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 500 gr miell,
  • 200 ml qumesht te vaket,
  • 50 gr sheqer,
  • 1 luge gjelle mjalte,
  • 25 gr maja buke,
  • 2 veze,
  • 80 gr gjalp,
  • 1 pako vanilje,
  • lekuren e grire te nje limoni,

Për mbushjen duhet:

  • 400 gr recel fiku ,ose sipes deshires

Përgatitja:
Tresim majane me qumeshtin, miellin e hedhim ne nje ene te madhe, hedhim te gjithe perberesit e tjere, formojme brumin pothuajse si brum i byrekut, nuk duhet te ngjisi ne duar, e leme ne ambjent te ngrohte sa te dyfishohet, me pas e marim brumin, hedhim ne tavolin pak miell, e hapim brumin ne nje pete te madhe jo shum te holle, me pas hedhim recelin siper petes, e mbledhim ne forem roleje, e presim ne feta jo shum te holla, e rendisim ne tepsi te shtruar me leter, e leme te dyfishohet, me pas e pjekim ne 180° per 30 min, e leme te ftohet, e sperkasim me sheqer pluhur dhe eshte gati per servirje.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTorte Mimoza
Artikulli tjetërTorte Margarita

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu