Tortë me shërbet qumështi

spot_imgspot_img

Përbërsit:

  • 4 vezë
  • 1 gotë sheqer pluhur
  • 1 gotë ujë Qumësht
  • 1 gotë  vaji
  • 3 lug kakao
  • 1 pako pluhur pjekje
  • 2 gota ujë
  • 1/2 lugë qumësht

Për salcën:

  • 1 gotë çaji qumështi
  • 2 pako çokollate (160 gram)

Përgatitja:

Thyejeni vezët në një enë, shtoni sheqerin dhe një majë kripë , tundni me mikser për rreth 5 minuta.

Pastaj shtoni qumësht dhe  vaj dhe rrihni edhe për 30 sekonda.

Pasi të keni shtuar kakao, pluhur pjekje dhe miell, përzieni atë me një shpatull, nga poshtë lart, pa e tepruar shumë, dhe derdhni përzierjen e tortës që keni përgatitur në një tigan me furrë që e lyeni.

Lëreni të piqet në një furrë të parangrohur 170 gradë për 25 minuta.

Ndërsa piqni tortën, qumështin për shërbet hidhni në një tigan të vogël.Shkëputeni çokollatat në të dhe përzieni në zjarrë derisa të shkrihet çokollata.

Pasi të jetë pjekur torta, nxirrni nga furra dhe preni ne katrora.

mbuloni torten me salcë.

Pasi të jetë ftohur plotësisht, lëreni të pushojë në dollap për një kohë dhe më pas shërbejeni. Të bëftë mirë!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakKek me qershi
Artikulli tjetërRole me fistikë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu