Tortë me tri ngjyra

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • Qumësht 1 litër
 • 140 gram bollgur
 • 1.5 gota sheqer pluhur
 • 2 lugë  kakao
 • 1/2 filxhan qumështi
 • 5 karota (të ziera)
 • 1 gotë sheqer pluhur
 • 3 lugë niseshte gruri
 • 1/2 gotë çaji ujë

Për të dekoruar:

 • 1 lugë gjelle lajthi
 • 1 lugë gjelle fëstëk pluhur

Përgatitja:

Shtoni qumështin, bollgurin dhe sheqerin pluhur në një enë të thellë dhe gatuajeni, duke e trazuar, derisa të trashet mbi nxehtësinë mesatare.

Ndajeni gjysmën e masës në një enë dhe në gjysmës së mbetur në tenxhere i shtoni kakaon dhe 1/2 lugë qumësht , përzieni dhe hiqeni nga zjarri.

Pasi të keni qëruar dhe copëtuar karotat, ziejini derisa të jenë të buta dhe i grini me një mjet shtypës ose blender.

Shtoni sheqerin pluhur, niseshtenë e grurit dhe ujin në karotat e ziera dhe të grimcuara dhe gatuajini duke i përzier deri sa të errësohen. Pas gatimit, hiqeni nga zjarri.

Merrni në tepsi ,së pari shtoni kremin e kakaos, pastaj kremin e thjeshtë të bollgur, dhe në fund kremin e karotës dhe rrafshojeni me një shpatull.

Futeni  ëmbëlsirën  me tre shtresa në frigorifer për të paktën 4 orë, dhe më pas preni në  feta ,nëse dëshironi, mund të spërkatni me lajthi dhe fistikë pluhur.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakKek i lehtë me susam
Artikulli tjetërËmbëlsirë për 20 minuta

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu