Torte me Tri Shije

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 6 te bardha te vezes
 • 10 luge sheqer
 • 15 luge arra te bluara
 • 3 luge miell
 • 2 luge buke e grire(prezlle)
 • Nje pluhur paste

Filli:

 • 6 te verdha te vezes
 • 6 luge sheqer
 • 2 pudinga vanilla
 • 2 luge miell
 • 100 gr qokollate
 • 8 dcl qumesht
 • 200 gr keks/biskote katrorke

Përgatitja:
Te bardhat tunden ne shkume te forte me sheqer dhe perzihen me miell, arra, prezlle dhe pluhurin per pjkeje. Kjo mase qitet ne tepsi te lyer dhe te permillur dhe piqet ne 180 grade per 15-20 minuta.

Te verdhat perzihen me sheqerin, pudingat e vaniles, miellin me 2 dcl qumesht te ftohet kurse masa tjeter e qumshtit vlohet dhe ne kete qumesht zihen perbersit me te verdha te vezes ngadale dhe behet nje krem i trashe. Pandispanja e pjekur lihet te ftohet dhe lyhet me gjysmen e fillit dhe pastaj renditen nje rende me keks katrorka dhe pasta prap gjysma tjeter e fillit dhe permbi mbulohet me arrat e mbetura.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTorta Trileçe
Artikulli tjetërAmoretto

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu