Torte me vanillë

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 7 vezë
  • 7 lugë sheqer
  • 7 lugë miell

Krem:

  • 400 ml qumësht
  • 6 lugë sheqer
  • 1 puding me vanilje
  • 100 g margarinë
  • 200 g qershi
  • 2 krem (shllag)
  • 1 dl lëng portokalli

Përgatitja:

Rrahni të bardhat e vezëve gradualisht, shtoni sheqerin, ndërsa rrihni të verdhën e vezëve pak më shumë dhe më pas shtoni miellin. Mbuloni tepsinë e pjekjes së rrumbullakët 24 cm me letër, derdhni përzierjen dhe piqeni në furrë të parangrohur në 170 gradë. Hiqeni nga furra dhe lëreni të ftohet.

Kremi: Derdhni qumështin me sheqer nga ajo sasi në tepsi, ndani pak qumësht dhe përziejeni pudingun në të. Kur qumështi është zier shtoni pudingun dhe përzieni derisa të trashet. Lërini të ftohen dhe mbulojeni, për të mos lejuar ngjitjen e pandispanjës, pastaj shtoni margarinë të zbutur në pudingun e vakët dhe përzieni mirë. Vendoseni biskotën në një pjatë, preni hollësisht pjesën e sipërme të pandispanjës (si kapak) me një thikë të gjatë të hollë dhe vendoseni mënjanë, pastaj ngadalë rregulloni formën e pandispanit.

Copëzat e larguara të pandispanit imtësoni dhe përzieni mirë me kremin. Spërkateni pandispanjën me lëng portokalli, vendosni gjysmën e kremës në shiringë, hedhni qershitë mbi pjesën tjetër të kremës.

Vendoseni kapakun e pandispanjës në majë, spërkateni me lëng. Dekorojeni me krem ​(shllag) sipas dëshirës.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakRevani e lehtë
Artikulli tjetërBrownie me lemon

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu