Torte me vishne për iftar

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 1 litër qumsht
 • 1 gotë sheqer
 • 1 gotë miell
 • 50 g gjalpë
 • 1 pako vanilje
 • 1 lugë çaji margarinë
 • 2 gota ujë
 • Kokos

Për salcën:

 • 3 gota me lëng vishne
 • 1 gotë ujë
 • 1 lugë sheqer
 • 4 lugë niseshte

Përgatitja:

Vendosni qumështin, sheqerin dhe miellin në një tigan, tundeni mirë dhe vendoseni në shporet. Gatuani mbi zjarr të ulët derisa të bëhet një puding. Shtoni gjalpë dhe vanilje disa minuta përpara se ta nxirrni nga shporeti.

Vloni edhe disa minuta të tjera dhe hiqeni nga shporeti. Në mënyrë që të mos e shtypni masen që keni përgatitur, rrihni atë me një mikser dhe lëreni të ngrohet.

Hidhne në  një tabaka drejtkëndëshe 30×20 cm së pari lyjeni me një furçë, pastaj spërkatni me 2 gota kokosi. Derdhni mbajtësin në të cilin është përhapur në mënyrë të barabartë. Drejtojeni atë me një shpatull. Lëreni përzierjen në frigorifer për gjysmë ore.

Rrihni të gjithë përbërësit për salcën në një tenxhere të veçantë. Gatuani mbi nxehtësi të ulët derisa të merrni një qëndrueshmëri të trashë.

Merrni atë nga shporeti dhe tundeni një herë në një kohë. Hidhni sipër pudingun që keni ftohur në frigorifer. Përhapeni në mënyrë të barabartë me një shpatull dhe mbajeni në frigorifer për 4 orë.

Ndani ëmbëlsirën që mbani në frigorifer në copa katrore në mënyrë të barabartë me ndihmën e një thike. Vendosni copat katrore në enën e shërbimit në dy shtresa me radhë dhe shërbejeni.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakRole e bardhë
Artikulli tjetërKek i butë i portokallit

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu