Torte Nutella

spot_imgspot_img

Përbërësit:
6 veze
6 luge sheqer
6 luge miell
1 pluhur paste
1 sheqer vanile
4 luge nutella krem

Përbërësit për kremin  dhe për glazurën:
500 ml ajke e embel
7 luge nutella
Arra te bluara
100 gr qokollate per gatim e shkrire

Shërbeti:
2 dcl uje
5 luge sheqer

Përgatitja:
Tunden veqmas te verdhat dhe te bardhat e vezeve.Te verdhat tunden me gjysmen e sheqerit dhe sheqer vanilen.Te bardhat tunden veqmas e pasi te behet shkume e forte i shtohet gjysma tjeter e sheqerit.

Ne masen me te verdhat pasi tunden me sheqer shtohen  ngadale nutella e pastaj  mielli i perzier me pluhur paste dhe gjysma e mases me  shkumen e te bardhave .Pasi e perziejm   mire e qesim edhe pjesen tjeter te shkumes dhe e perziejm me luge qe te mos ulet masa dhe pasi perzihet mire qitet ne kallep te lyer me yndyre dhe te mbuluar me leter per pjekje.

Pasi piqet  ne temperature 180 per 30 minuta e leme te ftohet.Pastaj e ndajme ne tri shtresa dhe secilen shtres e lagim me sherebtin e pergaditur me uje dhe sheqer ku uji  zihet me sheqer dhe ftohet dhe ashtu i ftohet lagen  shtresat e ndara te pandispanjes.

Kremi behet me perzierjen e ajkes me nutella  dhe seccilen shtrese e lagim me sherbet dhe e lyejme me krem  dhe nga jasht e lyejm me kremin e mbetur.Per dekorim mund te perdorim arra te bluara.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu