Tortë pa pjekje

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 1 litër Qumësht
  • 7 lugë bollgur
  • 2 lugë maja buke
  • 1 gotë sheqer
  • 2 pako biskota kakao
  • 5 gota lëng qershie
  • 3 lugë niseshte

Përgatitja:

Qumështin, bollgurin ,niseshten dh sheqerin e grimcuar i hedhim në një enë  dhe vendosen në zjarrë.

I gatuajm  duke i përzier derisa të vlojë. Forma e tortës është e njomur dhe derdhur në të.

Biskotat zhyten në bollgur.

Kur masa e bollgurit është ngrirë,

Lëngu i  qershis vihet në tenxhere me niseshte.

Gatuhet duke e përzier deri sa të vlojë.

Kur të trashet,  derdhet mbi bollgur dhe lihet të ftohet.

Ruhet në frigorifer për të paktën pesë 6 orë.

 


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTortë për 15 minuta
Artikulli tjetërTortë me hurma

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu