Tortë për të cilen nuk na duhet furra

spot_imgspot_img

Përbërësit:

PERBERSIT: 1

 • 70 gr margarinë,
 • 100 gr çokollatë e zezë,
 • 100 ml qumësht
 • 150 gr lajthia të bluara,
 • 150 gr biskota integrale.

PERBERSIT: 2

 • 3 vezë,
 • 5 luge sheqer pluhur,
 • 2 sheqer vanilje,
 • 150 gr margarinë,
 • 100 ml ajkë e ëmbël (hopla per embelsira),
 • 100 gr lajthia të bluara.

PERBERSIT: 3

 • 500 ml ajkë e ëmbël,
 • 200 gr çokollatë për zierje,
 • 30 gr margarinë.

Hapat

Shkrijme margarine me cokollaten dhe me pas shtojme biskotat dhe lajthite e bluara.

Perzijme masen mire dhe qesim ne kallep te mbuluar me folie plastmasi.Rrafshojme mire dhe leme ne frigorifer.

Perzijme te verdhat e vezes mesheqer vanilje dhe sheqerin pluhur derisa te behet nje mase kremoze.

Perzijme te bardhat e vezes derisa te behet nje shkume e forte.

Perzijme shkumen ng ate bardhat me masen kremoze ng ate verdhat dhe qesim ne nje ene me uje(ena me masen eshte me e madhe nga ajo me ujin dhe keshtu veme persiper saj ene me kremin).

Perzijme mbi avull per 10 minuta,dhe me pas leme te ftohet pak kremi.

Ne kremin e vaket qesim margarine dhe perziejme derisa te homogjenizohet mire kremi.

Perzijme ajken e embel derisa te behet shkume e forte,shtojme tek kremi I ftohur dhe perziejme.

Shtojme edhe lajthite e bluara,perziejme dhe qesim tek shtresa em biskotat,rrafshojme mire dhe leme ne frogorifer.

Per kremin 3 ngrohim ajken e embel derisa te MOS vloje,shtojme cokollaten e coptuar, margarine dhe perziejme derisa te shkrihet cokollata dhe margarina.

Me kete krem lyejme torten persiper dhe leme prap ne frigorifer edhe per 2-3 ore.

Keshille:- ne vend te lajthive mund te perdorini arra te bluara ose bajame te bluara.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu