Torte zemre

spot_imgspot_img

Perbersit:

1 gotë jogurt
1 gotë vaj vegjetal
1 gotë bollgur
1 vezë
1 vanilje
1 Pluhur pjekje
4 gota miell
PËR SHERBET
3 gota sheqer
2 gota ujë
1-2 pika lëng limoni.

Pergatitja:

Të gjithë përbërësit për brum i derdhni në një enë të thellë dhe i përzieni.

E ngjeshëni brumin dhe do ta përfitoni një brumë që nuk ngjitet në duar.

Nga brumi ndani copa të vogla, ia japni formën e zemrës me ndihmë të ndonjë vegle.

Zemrat e formuara i lyeni me të kuqët e vezës dhe i vëni në furrë për pjekje në temperaturë 180-190 gradë celsius derisa të skuqet.

Duke u pjekur tortet zemra e përgatisni sherbetin, sherbetin e lëni të ftohet.

Pas pjekjës të torteve ia derdhni shërbetin e ftohtë.

Ju bëftë mirë!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakGurabija me limon
Artikulli tjetërKek Cocostar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu