Trileçe me kakao

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 5 vezë
  • 7 lugë sheqer
  • 5 lugë miell
  • 2 lugë kakao

Për shurupin:

  • 3 gota qumësht
  • 1 filxhan krem(ajkë)
  • 3 lugë gjelle reçel qumështi
  • 2 lugë çaji krem çokollate

Për dekor:

  • 200 gram akullore
  • 1 lugë gjelle fistikë pluhur

Përgatitja:

Shkumëzoni vezët dhe sheqerin me ndihmën e një mikseri. Shtoni miell dhe kakao në përzierje dhe përzieni me një shpatull.

Derdhni përzierjen në një enë dhe gatuajeni në 170 gradë për 30-40 minuta.

Vloni qumështin, shtoni reçelin dhe kremen e çokollatës dhe shkrijeni. Shtoni kremin në përzierjen që merrni nga shporeti dhe ftoheni.

Sillni tortën që del nga furra në temperaturën e dhomës dhe ngadalë e lagni me shurup në temperaturë të dhomës. Lëreni tortën në frigorifer gjatë natës për të nxjerrë sherbetin.

Ndërsa shërbeni, mund ta shërbeni me akullore ose me një salcë sipas dëshirës tuaj.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu