Trileçe me luleshtrydhe

spot_imgspot_img

Përbërësit për torte:

 • 5 vezë
 • 1 gotë sheqer
 • 1,5 gota miell
 • 1 vanilje

Për sherbetin me qumësht:

 • 2 gota qumësht
 • 1 lugë sheqer
 • 1 vanilje
 • 1 Krem

Përmbi:

 • 250 gr luleshtrydhe
 • 2 lugë sheqer
 • 1 lugë nisheste.

Përgatitja:

Vezët dhe sheqerin i përzieni me mikser derisa te përfitoni një masë homogjene, ia shtoni vaniljën, pluhur pjekjën, miellin dhe e vazhdoni përzierjën.

Glazurën e përfituar e derdhni tek ena e pjekjës dhe e vëni në furrë për pjekje në temperaturë 180 gradë celsius derisa të pjekët.

Për sherbetin me qumësht, qumështin, sheqerin, vaniljën dhe kremin e derdhim në një tenxhere për zierje.

Pas pjekjës së tortës, e bëmë me pirun dhe ia derdhim sherbetin e qumështit, luleshtrydhet i vendosim në blendar në një tenxhere e derdhim sheqer dhe nishestën në temperaturë mesatare derisa të përfitojmë një masë.

Kremin e përgatitur e derdhim përmbi trileçe dhe e vëmë në frigorifer për ftohje rreth 4-5 orë të qëndrojë.

Ju bëftë mirë!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakKek me grizë
Artikulli tjetërSnickers Tortë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu