Trileçe me tre qumështa

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 5 copë vezë
 • 6 lugë sheqer
 • 7 lugë miell
 • 1 pako pluhur pjekje
 • 1 pako vanillje

Për karamel:

 • 1 gotë çaji sheqer pluhur
 • gjalpë
 • 1 pako krem

Për shërbet:

 • 2 gota qumështi i lopës
 • 1 filxhan qumësht dhie
 • 1 filxhan qumësht bullice
 • 1 filxhan sheqer

Përgaditja:

Shtoni vezët dhe sheqerin në një enë për  përzierje , tundeni  derisa  përzierja të bëhet më e lehtë dhe e butë.

Shtoni  miell, pluhur pjekje dhe vaniljen në përzierjen e vezëve.

Me ndihmën e një shpatulle, përzieni vazhdimisht nga lart poshtë, për të lejuar që përbërësit e thatë të kombinohen me përbërës të lëngshëm.

Derdhni Masën  e tortës së përzier bukur në enën tuaj për pjekje të yndyrshme dhe rregulloni.

Së pari, piqni tortën në një furrë të nxehur në 170 gradë për 10 minuta. Pas 10 minutash, ulni temperaturën e furrës në 150 gradë dhe gatuajeni për 20-25 minuta.

Lëreni që torta e gatuar  të ftohet në temperaturën e dhomës dhe bëni vrima mbi të me një kruese dhëmbësh.

Për shërbetin me  qumësht; Vendosni qumështin e lopës, qumështin e bullicës dhe qumështin e dhisë në tenxhere. Shtoni sheqerin dhe përzieni derisa të shkrihet. Pasi të fillojë të ziejë, fikeni zjarin dhe lëreni të ftohët.

Për Karamelin; Shkrini sheqerin pluhur në një tenxhere të veçantë . Shtoni gjalpin në të. Shtoni kremin në sheqerin e skuqur, i cili fillon të flluskojë, përzieni dhe hiqeni nga zjarri, lëreni të ftohet.

Shtoni shërbetin e qumështit të ngrohtë në tortën që është ftohur në temperaturën e dhomës dhe lëreni të ftohet në frigorifer .


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakDardhë me karamel
Artikulli tjetërKadajif me fëstëk

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu