Audi po sjell realitet virtual në ulësen e shoferit

spot_imgspot_img

Audi po bën përparime të vazhdueshme në teknologji. Si një nga prodhuesit më të shquar të automjeteve gjermane, ajo ka një reputacion për përsosmëri në çdo përpjekje që duhet të ndërtohet vazhdimisht.

Për këtë qëllim, Audi po vjen me plot ide të reja, duke përfshirë një që e transformon xhamin e përparmë në një ekran kinematografik.

Në të njëjtën kohë, e-tron GT e tij po dëshmon se automjetet elektrike mund të jenë argëtuese ndërsa SUV-i i tij elektrik po përshtatet edhe më mirë për drejtimin e përditshëm.

Por pavarësisht se sa i zënë është prodhuesi i automjeteve, ai ende po gjen mënyra për të revolucionarizuar drejtimin.

Një mënyrë e tillë sapo është zbuluar nga CarBuzz dhe tregon për vendosjen e realitetit virtual në ulësen e vozitjes.

Sipas dokumenteve të dorëzuara në Zyrën e Patentave dhe Markave Tregtare të Shteteve të Bashkuara, prodhuesi i automjeteve po shikon sisteme të integruara të realitetit virtual që mund të “përdoren në të ardhmen […] për prezantimin e produkteve të ndryshme, veçanërisht në procesin e shitjes”.

Por, Audi nuk po kërkon ta bëjë realitetin virtual një pjesë të përvojës së vozitjes. Në vend të kësaj, prodhuesi i automjeteve me bazë në Ingolstadt dëshiron të ofrojë një ide realiste se si mund të specifikohet një veturë e re.

Audi përmend se kjo do të ishte veçanërisht e dobishme në rastet kur një shitës kërkohet t’i prezantojë një automjet të ri blerësit potencial në shtëpinë e tyre ose në vendin e tyre të punës. Duke zbatuar një sistem celular të realitetit virtual, klienti mund të ndjejë veturën ndërsa është ulur në të dhe mund të ketë në majë të gishtave të gjitha opsionet që i ofrohen veturave pa vizituar ndonjëherë një tregtar.

Sigurisht, realiteti virtual nuk do të japë kurrë të njëjtën ndjesi që merrni nga prekja e lëkurës, pëlhurave ose opsioneve të tjera të zbukurimit në jetën reale, por është një mënyrë për të krijuar një “përvojë veçanërisht zhytëse dhe autentike të shitjes”. Në përgjithësi, ne mendojmë se kjo është një ide e mirë dhe nuk kemi dyshim se do të bëhet realitet së shpejti.

/ www.emathja.com

© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu