Tatlia

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 120 gr gjalpë,
 • ½ gota qumësht,
 • ½ gota vaj,
 • 2 lugë bollgur,
 • 1 lugë jogurt,
 • 1 Pluhur pjekje,
 • 3,5-4 gota miell,
 • arra.

Për sherbet:

 • 3 gota sheqer pluhur,
 • 2,5 gota ujë,
 • 2 lugë lëng limoni.

Hapat:

Për sherbet, sheqerin dhe ujin derdhni në një tenxhere dhe përzieni në temperaturë mesatare.

Pasi fillon të vlojë ia shtoni lëngun e limonit, e lëni të vlojë rreth 3-4 minuta.

Në një enë e derdhni gjalpin, bollgurin, jogurtin, qumështin, vajin, pluhur pjekjën dhe miellin e përzieni dalë nga dalë.

Merrni nga glazura dhe formoni tatlia duke ia vendosur disa copëza arra.

Tepsinë me tatlia e vëni në furrë për pjekje në temperaturë 180 gradë celsius, derisa të skuqen.

Pas pjekjës përmbi ia derdhni sherbetin e ftohtë.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakRole me mjedra
Artikulli tjetërTortё e shpejtё

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu