Byrek me ujë mineral

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 6 petë të gatshme
 • 2 vezë
 • 3/4 filxhan qumësht
 • 3/4 filxhan
 • kos 3/4 filxhan
 • vaj luledielli 300 ml.
 • uji mineral

Për materialin e brendshëm:

 • 300 gramë djathë i bardhë me yndyrë të ulët
 • Pako 1/2 majdanoz
 • 1  veze
 • 1/2 lugë çaji piper i zi

Për më lart:

 • 1/2 lugë çaji piper i kuq i embel
 • 1/2 lugë çaji susam
 • 1/2 lugë çaji qimnon të zi

Përgatitja:

Lyejmë tepsinë e rrumbullakët me një sasi të vogël të vajit të lulediellit. Vendosni 1 vezë, vajin e lulediellit të mbetur dhe qumështin në një enë të madh.

Rrihni mirë vezën, vajin dhe qumështin në një enë të thellë.

Grini djathin e nevojshëm për masën e brendshëm në një enë. Pritini majdanozin në të, shtoni të verdhën e vezës dhe piperin e zi dhe përzieni mirë.

Përhapni njërën prej peteve në tepsi dhe lyeni me salcën që keni përgatitur. Vendosni një pete tjeter mbi të dhe bëni përsëri me salcë.

Spërkatni përsëri një shtresë tjetër të brumit, derdhni salcën dhe spërkatni me masën e mbetur .Shtoni përsëri një brumë të hollë dhe hidheni sipër salcës. Shtoni një vezë dhe kos në salcën e mbetur dhe rrihni.

Së pari, derdhni ujin mineral mbi pite në tepsi dhe përhapni përzierjen e kosit që përgatitët me salcën e mbetur mbi të
Piqeni në furrë të parangrohur 180 gradë për 40 minuta derisa të marrë ngjyrë kafe të artë. Pastaj feta dhe shërbeni. Shijoni vaktin tuaj!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakSupë me domate dhe spec të kuq
Artikulli tjetërSupë me hithra

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu