Byrek me purri e qumësht

spot_imgspot_img

Perbersit:

500gr miell
300ml ujë
kripë
PËR MBUSHJE:
1kg presh
1 vezë
1/2 filxhan qumësht
kripë
1/2filxhan vaj.

Pergatitja:

Ky lloj byreku përgatitet njëlloj si me spinaq, por për mbushje merren purri.

Purrinjtë qërohen, lahen, grihen dhe skuqen me yndyrë të mbuluar me kapak.

Që të zbuten, pak u shtohet qumësht, lihen të ziejnë 10 minuta të tjerë, avullon lëngu i tepërt, hiqen nga zjarri, përzihen me vezë, piper i kuq e kripë.

Për byrek preferohet mielli i fortë (miell që përmban gluten më tepër dhe ka elasticitet).

Mbi tryezë ose në tepsi përhapet mielli, në mes hapet një gropë ku hidhet ujë me pak kripë.

Për l kg miell merret 550-600 gr ujë, megjithëse kjo varet nga lagështia e mielli.

Duke e përzier nga mesi, zihet një brumë i fortë, i cili punohet 10 minuta, ndahet në kuleç, mbulohet me pecetë të lagur dhe lihet 20-30 minuta që të zbuten proteinat dhe të fitojë elasticitet; në këtë mënyrë petët do të hapen më mirë.

Prej çdo kulaçi bëhen petë të vogla, secila prej tyre përmiellet me niseshte dhe qiten 3-4 copë njëra mbi tjetrën, pastaj hapen petët e zakonshme. Këto shikohen herë pas here që të mos ngjiten me njëra-tjetrën dhe u hidhet nga pak niseshte.

Në tepsi të lyer me yndyrë shtrohet gjysma e petëve, duke e spërkatur secilën me yndyrë, mbi to qitet mbushja dhe mbulohet me pjesën tjetër të petëve të spërkatura me yndyrë, mbi to qitet mbushja dhe mbulohet me pjesën tjetër të petëve të spërkatura me yndyrë. Anët mbështillen nga brenda. Byreku spërkatet me yndyrë dhe piqet.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakByrek me plenc
Artikulli tjetërByrek me Kungull te Verdhe

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu