Torte ‘Bravo’

spot_imgspot_img

Perberesit per peten:
3 veze,
1 gote te mesme sheqer,
1 gote qumesht,
1 gote vaj,
1 pecive,
100 gr arra te bluara ose rrush te thate,
10 luge miell.

Ne nje ene rrahim vezet me sheqerin deri te shkihet sheqeri pastaj i shtojme te gjithe perberesit tjere.
Pasi te kemi fgituar nje mase homogjene, e hedhim ne nje tepsi te lyer me vaj dhe e pjekim 20-30 ne temperature 200 grade.

Filli i bardh:
1 liter qumesht,
7 luge te medhaja sheqer,
7 luge nisheste.

Ne nje ene mbi zjarr e vlojme qumeshtin, nishesten me sheqerin i perziejme mire me pak qumesht.
Pasi qe vlone qumeshti ja shtojme kete mase dhe e perziejme deri te fitojme nje fill si pudink.

Filli i verdhe:
1 liter sok (leng) bravo e vlojme,
2 pudinka vanilje i tretum me sok te ftoft pastaj i bashkojme me sokun e nxeht por gjithnje duke i perzier qe mos te behet kokrriz.

Mbi pantispanje e shtojme pjesen e bardhe e leme ne frigorifer te ftohet qe te forcohet masa pak, pastaj ja shtojme edhe fillin e verdhe dhe prape e veme ne frigorifer derisa te forcohet mire.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTortë Verore me Mjedra
Artikulli tjetërËmbëlsirë ‘Jaffa’

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu