Ëmbëlsirë me reçel e çokollatë

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 3 gota miell
 • 2 gota qumësht
 • 1 gotë sheqer
 • 6 lugë gjelle reçel kajsie
 • 2 lugë gjelle kakao
 • 3 gr kanellë
 • 5 gr sodë bikarbonë
 • 1 sheqer vanilje Podravka

Glazura:

 • 100 gr cokollatë gatimi
 • 3 lugë gjelle qumësht
 • 2 lugë gjelle reçel
 • 2 lugë gjelle vaj.

Përgatitja:

Miellin bashkojeni me sheqerin, qumështin, sodën bikarbonë dhe kakaon.

Shtoni kanellën, sheqer vaniljen, qumështin, vajin dhe reçelin. Përziejini të gjitha mirë.

Këtë masë hidheni në tepsinë e lyer me vaj dhe piqeni në furrën e parangrohur në 180 gradë për 20 minuta.

Çokollatën dhe reçelin shkrijini bashkë me vajin dhe qumështin. Këtë masë hidhjani sipër ëmbëlsirës.

Para servimit, ëmbëlsira ftohet mirë.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu