Kulaç me kajmak

spot_imgspot_img

Përbërësit:

– 1 kg miell,
– Një lugë e vogël kripë,
– 50 g tharmë të freskët,
– kajmak

Përgatitja:

Në miell shtoni tharmin e ardhur dhe kripën dhe ngjishni me gjysmë litri ujë të vakët derisa të bëhet mesatarisht e butë.

Lëreni të qëndrojë (më së miri është që ta ngjishni dy herë), pastaj ndani në formë topthash të madhësisë së dëshiruar.

Lyeni me të verdhët të vezëve dhe radhisni në tepsi për pjekje.

Ngjishni fort brumin nga mielli dhe uji, pastaj krijoni disa shirita me kajmak sipër çdo kulaçi.

Piqni dhe kënaquni me bukën e shijshme shtëpiake!

 

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu