Tortë me Kafe

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 3 pako krem shllagi​​
 • 4 dl qumësht
 • 8 lugë sheqer
 • 2 sheqer vanilje
 • 300 g biskota
 • 50 g çokollatë e ngrirë
 • lëvozhgë e grirë e një portokalli

Për kafen:

 • 4 dl ujë
 • 4 lugë kafe

Për të dekoruar:

 • 1 shllag
 • Disa karamele dekorative, çokollatë të bluar, ose sipas dëshirës

Përgatitja:

Së pari vlojmë kafenë . Përzieni mirë dhe lëreni të ftohet pak.

Ndërkohë përgatisni mbushjen, së pari në një tas të madh,përzieni shllagun e rrahur me sheqer dhe sheqer vanilje .

Pastaj shtoni biskotat e bluara , thërrimet e çokollatës, ose çokollatën e ngrirë dhe lëvozhgën e grirë portokallin në shllag. Përzieni gjithçka butësisht me një lugë për të kombinuar gjithçka.

Tani merrni një tepsi, ose një tavë dhe rregulloni rreshtin e parë të biskotave që duhet të zhyten më parë në kafe të ngrohët. Lëreni biskotën në kafe që të përthithë pak kafen, por duke pasur kujdes që të mos e zbusni shumë. Pas kësaj, shpërndani mbushjen mbi biskota, dhe pastaj vazhdoni të rregulloni 2 rreshta biskota dhe 2 rreshta mbushjeje.

Dekorojeni me shllag, më pas spërkatni me ëmbëlsira dekorative, kakao, lëvozhgë të grirë portokalli, ose sipas dëshirës.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu