Ëmbëlsirë Dietale

spot_imgspot_img

Përbërësit:
30 biskota katrore, 400ml jogurt (kos) me sa me pak yndyre, 600gr pjeshkë te qeruara dhe pa berthame, ekstrakt vanilje, 2 qese zhelatine (20 gr), Pak kakao, pak sheqer dietal.

Përgatitja:
Perziejme ne blender jogurtin dhe pjeshket e qeruara derisa te behet nje mase kremoze e trashe dhe kompakte.

Zhelatinen e leme ne pak uje te ftohet per 5 minuta, pastaj te njejten e ngrohim derisa sa te mos vloje dhe te shkrihet.

Marrim 3 luge nga permbajtja me pjeshket dhe jogurtin dhe shtojme tek zhelatina e shkrire. Perziejme mire dhe ma pas zhelatine e shtojme tek masa me pjeshket dhe jogurtin. Perziejme mire.

Ne nje ene te thelle qesim 15 biskota katrore,qesim krejt kremin me pjeshket dhe jogurtin dhe me pas edhe 15 biskota tjera.

Persiper dekorojme me pak kakao dhe sheqer te kafte te perziera bashke. Embelsiren e leme te ftohet per 4 ore ne frigorifer.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakËmbëlsirë me Karamel
Artikulli tjetërRolladë e Lehtë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu