Ëmbëlsirë me kanellë

spot_imgspot_img

Përbërësit:

Për tortën:

 • 4 vezë
 • 1 gotë sheqer pluhur
 • 2 karota  të madha
 • 1 filxhan kafeje me vaj
 • 1 pako pluhur pjekje
 • 1 pako vanilje
 • 2 gota ujë
 • 1 gotë arra
 • 2 lugë kanellë

Për Kremin:

 • 1 gotë Qumësht
 • 2 lugë miell
 • 2 lugë sheqer pluhur
 • 1 pako me krem ​​të rrahur
 • 3 lugë krem djathi

Përgatitja:

Rrihni vezët dhe sheqerin mirë në një enë . Pastaj shtoni vajin dhe ziejini përsëri

.Shtoni miell, pluhur pjekje, vanilje dhe kanellë me një sitë dhe përzieni me një shpatull.

Në fund, shtoni karota dhe arra të grira dhe përzieni të gjithë përbërësit së bashku dhe hidhni brumin në enën për pjekur të lyer me yndyrë.

Piqeni në furrë të parangrohur 180 gradë për 40-45 minuta.

Për kremin: Vendosni qumështin, miellin dhe sheqerin në një tigan, përzieni dhe vendoseni në zjarrë

Gatuani në nxehtësi mesatare. Pas gatimit, hiqeni nga zjarri. Lëreni të ftohet.

Nëse është e mundur, pushoni tortën tuaj të pjekur për 1 natë ose 5-6 orë dhe ndajeni në 3 pjesë të barabarta. Vendosni kremin që keni përgatitur në secilën shtresë në një sasi të barabartë.

Kremin e mbetur mund ta shtoni në shtresën e fundit, dekoroni me grimca arre mbi të dhe pushoni atë për 1 natë në frigorifer. Ju bëftë mirë!

 

 


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu