Gurabija me çaj

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 150 gr gjalpë
  • 2 vezë
  • 1 gotë sheqer pluhur
  • gjysme gote çokollatë
  • 1 lugë ujë
  • gjysme gote arra
  • 1 vanilje
  • 1 lugë të çajit Pluhur pjekje
  • 3 gota miell.

Përgatitja:
Gjalpin e shkrimë në një tigan, pastaj e derdhim tek një enë e thellë dhe aty ia shtojmë sheqer pluhurin.

E përziejmë mirë, ia bashkangjesim vezët, ujin, vaniljën, pluhur pjekjën dhe së fundmi miellin.

Do ta përfitojmë një brum të butë, nga i cili ndajmë copa të vogla dhe ia vendosim copat e çokollatës.

E gjithë brumin e bëmë në formë role dhe e vendosim në frigorifer për pritje rreth 30 minuta.

Pas pritjës e ndajmë në copa të vogla, i rëndisim tek letra e pjekjës dhe i vëmë në furrë për pjekje në temperaturë 180 gradë celsius për 15-18 minuta.

Ju bëftë mirë!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakBakllava
Artikulli tjetërZemra mjalti

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu