Kadaif me krem

spot_imgspot_img

Perberesit:
500 -700 g kadaif te pjekur (ose ashtu te thare por kerkon me shume kohe) e te thermuar
200 gr gjalp
2 luge sheqer
1 filxhan arra te qeruara
Keto te gjithe perberesit sic jane i veme ne tigan te madh sa te marre ngjyre karameli kdaifi prej sheqerit
Duhet rreth cerek ore te perzihet tigani ne zjarr

Per kremin:
1 liter qumesht
1 filxhan caji sheqer,
1 filxhan caji miell,
2 luge niseshte
Te gjithe ie per ziejme me tel dhe ie veme ne tenxhere te ziejne .
Sapo te nxjerrin flluska e te trashet kremi e heqim nga zjarri

Pergatitja:

Ne nje ene tjeter rrahim panene e embelsirave dhe pastaj e bashkojme me rrahese me kremin akoma te ngrohte. Ketu shtojme sheqer vanilje per arome

Kadaifin me gjalpin e shkrire e sheqerin do ta shtrojme ne formen tone duke e ngjeshur me luge . Bejme nje shtrese te thashe dhe siper kesaj do te shtrojme shtresen tjeter me te gjithe kremin si muhalebi qe pergatitem
Ne fund mbi krem shtrojme kadaifin e mbetur.

Nese deshironi mund ta servirni ne gota zupash apo qelqi me disa shtresa qe edhe te duken shtresat me radhe.

 

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakPaçavure
Artikulli tjetërËmbëlsirë me çoko

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu