Kek me luleshtrydhe

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 1 kg luleshtrydhe

Për brumin:

 • 3 copë vezë
 • 8-10 lugë sheqer
 • 2 sheqer vanilje
 • 250 g djathë të lopës (ose djath krem)
 • 10 lugë mielli
 • 1 lugë pluhur pjekje
 • 2 dl qumësht
 • Livore limoni
 • Një majë më e madhe kripe

Për spërkatje:

 • Një sheqer pluhur

Përgatitja:

Menjëherë në fillim të përgatitjes, ndizni furrën të nxehet në 200 gradë. Së pari, lani luleshtrydhet mirë, kullojeni ujin , pastaj hiqni gjethet.

Më pas thyeni vezët në një tas, më pas shtoni sheqerin dhe sheqerin e vaniljes dhe ziejini .

Tani shtoni të gjithë përbërësit e tjerë për brumin dhe përzieni mirë për të marrë një përzierje homogjene.

Lyejeni një tepsi të mesme me gjalpë dhe spërkateni me pak miell, oseshtroni letër për pjekje. Derdhni brumin në një tepsi, pastaj rregulloni luleshtrydhet mbi brumë.

Piqeni në 200 gradë dhe piqeni për rreth 40 minuta, derisa të skuqet bukur. Në fund, kontrolloni me një kruese dhëmbësh nëse brumi është pjekur sa duhet. Nëse brumi nuk ngjitet në kruese dhëmbi, vetëm disa thërrime të mëdha, atëherë keku është gati.

Kur peta me luleshtrydhet të ftohet spërkateni me pak sheqer pluhur.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakSallatë me Kungulleshkë
Artikulli tjetërSallatë Segedini

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu