Kek për kafe

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 250 ml kafe
 • 3 lugë çaji ekspres
 • 30 ml liker kafeje
 • 250 g gjalpë
 • 250 g sheqer
 • 1 pako sheqer vanilje
 • 5 vezë (të bardha dhe të verdha të ndara)
 • 350 gr miell (i bardhë)
 • 50 g kakao
 • 4 lugë çaji pluhur pjekje
 • kripë

Përgaditja e fillit :

 • 80 ml liker kafeje
 • 80 ml lëng portokalli
 • 60 g sheqer
 • 2 pako sheqer vanilje
 • 2 lugë çaji ekspres

Përbërsit për dekorim:

 • 150 g çokollatë gatimi
 • 20 g kakao
 • 90 ml krem
 • 60 g sheqer

Përgaditja:

Përzieni ekspresin dhe likerin me kafenë dhe lëreni të ftohet.

100 g gjalpë , me sheqer, sheqer vanilje dhe një majë kripë rrihni me mikser dore për rreth 10 minuta derisa të bëhet masa homogjene.

Përzieni miellin, kakaon dhe pluhurin për pjekje dhe shoshiteni në një enë. Tundeni  mirë të verdhat e vezëve, shtoni të verdhën e vezëve, miellin dhe kafenë që keni ftohur në përzierjen e sheqerit dhe përzieni.

Rrihni të bardhat e vezëve me një majë kripe derisa të ngurtësohen. Spërkatni sheqerin e përzier së bashku dhe rrihni edhe për 3 minuta të tjera derisa të bëhet një krem ​​i trashë.

Shtoni 1/3 e të bardhëve të vezëve dhe më pas pjesën tjetër në përzierjen e kafesë që keni përgatitur dhe përzieni. Hidhni përzierjen në një tepsi me leter dhe e pjekim për 50 minuta në raftin e dytë të furrës, të paravendosur në 170 ° C.

Filli:

Ziejmë së bashku likerin, lëngun e portokallit, sheqerin, sheqerin e vaniljes dhe ekspresin. Lëreni tortën të ftohet për një kohë pasi ta keni hequr nga furra, më pas kthejeni dhe hiqeni nga kallëpi.

Punojeni pjesën e sipërme dhe derdhni fillin e nxehtë në mënyrë të barabartë me lugë dhe lëreni të ftohet.

Dekorimi:

80 ml kakao. përzieni me ujë. Shtoni krem ​​dhe sheqer të freskët dhe ziejini, duke e trazuar vazhdimisht, hiqeni nga zjarri dhe përzieni . Vendoseni përzierjen në një enë dhe lëreni të ftohet.

Lëreni në frigorifer për 20 minuta.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTatli
Artikulli tjetërPuding me kakao

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu