Kollpite ne Menyre Kumanovare

spot_imgspot_img

Përbërësit për 4 persona:
1/2 kg pete te gatshme
400gr dhathe
3 veze
4 luge miell
1 tharm i fresket
300ml qumesht
150ml vah
kripe dhe piper i zi

Përgatitja:
Ne ene te thelle e veme tharmin dhe qumeshtin dhe perziejme me luge. E shtojme miellin dhe vajin dhe vazhdojme te perziejme. Shtojme nje veze dhe dy te bardha te vezes. Vazhdojme te perziejme me tel kuzhine dhe ne ene e grijme djathin.
 Siper dy peteve hedhim nga kjo permbajtje. Dy pete i mbeshtjellim ne forme roleje dhe rolene e mbeshtjellim ne forme te rrumbullaket. Kollpiten e veme ne tave te lyer me vaj. Te njejten gje e bejme edhe me kollpitet e tjera. Me furqe kuzhine i rrahim dy te verdhat e vezes dhe me to i lyejme kollpitet. Taven e veme ne furre. Pjekim 40minuta, ne temperature prej 220 grade.
Kollpitet i nxjerrim nga tava dhe i rendisim ne forme rrethi ne derrasen per servirje (Servirjen e beni sipas deshire).


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu