Kube me kokos e hurma

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 150 gr arra
 • 300 gr hurma të thata
 • 50 gr çokollatë 55% cacao
 • pak kripë

Pjesa e bardhë:

 • 100 gr miell kokosi
 • 135 gr sirup orizi
 • 1 lugë e vogël rum ose aromë rumi
 • 35 gr mjaltë

Glazura:

 • 200 gr çokollatë me 65% kakao
 • 25 gr gjalpë
 • 1 lugë gjelle vaj orizi
 • 2 lugë gjelle qumësht.

Përgatitja:

Tepsinë me përmasa 20x20cm e mbështjellim me folie alumini.

Arrat, hurmat dhe kripën i bluajmë të gjitha bashkë në blender. Në fund shtojmë edhe çokollatën dhe e përziejmë mirë edhe njëherë derisa të fitojmë një masë kompakte.

Masën e krijuar e shtrijmë mirë me duar të lagura në tepsinë e përgatitur për këtë qëllim.

Pastaj e vendosim në frigorifer derisa të forcohet.

Miellin e kokosit, sirupin e orizit, aromën e rumit dhe mjaltën i miksojmë me tel kuzhine. Këtë masë e hedhim sipër petës që kemi ruajtur në frigorifer. Tepsinë sërish e kthejmë në frigorifer.

Të gjithë përbërësit për glazurën i shkrijmë në zjarr të ulët. Pastaj këtë masë e hedhim sipër ëmbëlsirës.

Tepsinë e kthejmë sërish në frigorifer, derisa të forcohet mirë ëmbëlsira.

Pastaj e prejmë në format e dëshiruara dhe e shërbejmë.

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTortë “Bjondina”
Artikulli tjetërTricolore

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu