Mesnik (byrek me mish)

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 4 qepë
  • 500 gr mish viçi
  • 300 ml vaj ulliri
  • 400 gr miell
  • 1 vezë
  • niseshte
  • kripë
  • 1 tufë nenexhik.

Përgatitja:

Në një enë vendosim mishin për të zierë përreth 1 orë derisa të jetë zierë.

Zëmë brumin e byrekut dhe e e lëmë të qetësohet pak.

Fillojmë ne hapjen e petëve, 2 prej tyre i vëmë në furrë të piqen, 2 i lëmë të pa pjekura.

Marrim 4 kokrra qepë, i grijmë dhe i kavardisim me pak vaj.

Heqim mënjanë mishin dhe shtojmë qepët tek lëngu i mishit dhe i hedhim kripë, piper.

Vendosim një petë të njomë dhe e lyejmë me pak vaj.

Shkërmoqim sipër njërën nga petat e pjekura. Më pas shtrojmë një shtresë me mish të copëtuar dhe pak nga lëngu i mishit me qepën.

Më pas shkërmoqim petën tjetër të petës së pjekur dhe shtrojmë dhe një shtresë tjetër mish dhe lëng me qepë.

Vendosim në fund petën e njomë dhe e lyejmë me pak yndyrë. E fusim në furrë për 40 minuta në temperaturë 170 gradë Celsius.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu