Pallaqinka me reçel

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 2 vezë
 • 1 lugë sheqer
 • 2 sheqer vanilje
 • një lugë kripe
 • 8 lugë miell
 • 2 dl qumësht
 • 1.5 dl ujë mineral
 •  lugë gjelle vaj

Për pjekje:

 •  vaj

Për mbushjen:

 • Reçel
 • disa lugë sheqer
 • rreth 50 g çokollatë, nëse është e nevojshme

Përgatitja:

Në një tas më të madh, së pari rrahni vezët me sheqerin dhe sheqerin e vaniljes me mikser dore . Pastaj shtoni kripë, miell dhe qumësht dhe përzijeni  mirë që të mos ketë gunga. Pastaj shtoni vaj dhe ujë mineral dhe përzierni gjithçka mirë. Lëreni përzierjen të qëndrojë për të paktën 15 minuta dhe më pas piqini petullat në mënyrën e zakonshme.

Kur piqni, lyejeni lehtë tiganin çdo herë, ose thjesht vendosni pak vaj me një lugë, në mënyrë që petullat të mbeten të buta edhe kur të jenë ftohura.

Lyeni petullën me reçel qershie ,spërkatni me një lugë sheqer, nëse reçeli është më acid. Më pas vendosni çokollatë të grirë trashë.

Pastaj mbështjellni  petullën dhe rregullojeni në një pjatë.

Ju bëft mirë!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu