Puding Me Kafe Dhe Çokollatë

spot_imgspot_img

Përbërësit :

  • 200 g çokollatë,
  • 250 g gjalpë,
  • 4 lugë pije me kafe,
  • 1 lugë kafe ekspres,
  • 4 vezë,
  • 2 të verdha veze,
  • 125 g sheqer,
  • 65 g miell integral,
  • 2 lugë sheqer pluhur.

Udhëzime për përgatitje:

Shkrijmë çokollatën dhe gjalpin në banjëmari, pastaj e heqim nga zjarri dhe shtojmë pijen me kafe dhe kafen dhe e përziejmë mirë. Rrahim mirë vezët, të verdhat dhe sheqerin për 10 minuta derisa masa të dyfishojë volumin.

Shtojmë aty kremin e çokollatës dhe miellin duke e përzierë. Lyejmë format me gjalpë dhe shpërndajmë masën e brumit nëpër to. Pastaj të gjitha i vendosim në një tavë dhe i pjekim në furrë me 200 gradë për 10-12 minuta, derisa të krijojë kore nëpër anë dhe të mbetet e butë brenda. Shërbehen të ngrohta, vetëm të spërkatura me sheqer pluhur.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu