Puding me oriz

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  •  1 litër Qumësht
  • 2 lugë oriz
  • 1.5 gotë me ujë të nxehtë
  • 1.5 gotë sheqer pluhur
  • 3 lugë (në krye) miell orizi

Përgatitja:

Ziejeni orizin, të cilin e keni larë në shumë ujë dhe filtroni ujin, derisa të zbutet duke shtuar ujë të nxehtë.

Ngadalë shtoni qumështin mbi orizin e zier.

Transferoni sheqerin e pluhur në tenxhere dhe përzieni deri sa  sheqeri të shkrihet.

Hedhni miellin e orizit në tenxhere, shtoni 1-2 lugë të përzierjes së  tenxheres për të mos u bërë kokrra, dhe shtojeni ngadalë  duke e trazuar në tenxhere.

Gatuani për rreth 10 minuta, duke e trazuar me një shpatull mbi nxehtësi mesatare të ulët derisa të bëhet një puding me oriz. Ndani pudingun e përbërë nga orizi në tasat që shërbejnë.

Pasi të ftohet në temperaturën e dhomës, lëreni në frigorifer të paktën 2 orë dhe shërbejeni të ftohur.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakGurabia me kakao
Artikulli tjetërRavani pa shërbet

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu