Role e bardhë

spot_imgspot_img

Përbërësit:

Për pandispanjë

 • 4 copë vezë
 • 1 filxhan sheqer pluhur
 • 1 gotë çaji ujë
 • 1.5 gota miell
 • 1 pako vanilje
 • 1 pako pluhur pjekje

Për kremin:

 • 3 gota qumësht
 • 1 filxhan sheqer i pluhur
 • 2 lugë miell
 • 2 lugë niseshte gruri
 • 1 pako vanilje

Për pjesën e brendshme:

 • 2 copë banane

Për më lart:

 • 2 pako krem i bardhë
 • 2 gota qumësht i ftohtë

Përgatitja:

Për të përgatitur pandispanjën; Rrihni vezën dhe sheqerin me mikser derisa të bëhet krem.

Shtoni ujin dhe vaniljen dhe, vazhdoni të  përzieni . më pas shtoni miellin dhe pluhurin për pjekje, dhe përzieni përsëri

Hedhni përzierjen e përgatitur të pandispanjës në tepsi, pjesa e poshtme e së cilës është e mbuluar me letër kuzhine dhe rregullojeni me një shpatull. Piqeni në furrën e parangrohur 180 gradë për rreth 15 minuta.

Për kremin e tortës;

Hedhni qumështin, sheqerin pluhur, miellin, niseshten e grurit dhe vaniljen në një tigan. Gatuajeni atë në nxehtësi mesatare derisa të marrë konsistencën e pudingut, duke e trazuar vazhdimisht me ndihmën e një luge.

Për pjesën mbi tortë: Pasi të keni zier kremin pluhur me qumësht të ftohtë me mikser, lëreni të pushoj në frigorifer për 1 orë.

Pasi të keni pushuar pandispanjen për 10 minuta, hiqeni atë nga tepsia me letër kuzhine.

përhapni kremin në sipërfaqen e brendshme me një shpatull. Vendosni bananet tërësisht në mes të tortës.

Lyeni me kujdes tortën dhe mbështilleni. Merrni tortën që keni përgatitur në pjatën e servirjes. Mbulojeni me kremin e rrahur.

Futeni në frigorifer për të paktën 2 orë,


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTortë me 3 përbërës
Artikulli tjetërTorte me vishne për iftar

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu