Role me kërpudha

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 500gr brumë sfoliat,
 • 500gr kërpudha,
 • 200gr djathë,
 • 40gr gjalpë,
 • 2 koke qepë,
 • 100 gr miell,
 • 1 tubë majdanoz,
 • 1 vezë,
 • 30gr susam,
 • melmesa,
 • Biber i zi.

Hapat:

Kërpudhat priten në rriska, qepët priten në katrorka, ndërsa majdanozi grihet shumë imët.

Në pak gjalpë kaurdiset qepa sa të bëhet e kristaltë, pastaj shtohen kërpudhat dhe mëlmesa sipas shijës. Të gjitha kaurdisen derisa të zbuten kërpudhat dhe derisa të shterët lëngu i tepërt, nga fundi i kaurdisjës shtohet edhe majdanozi.

Mbushja e përgatitur lihet të ftohet, i shtohet djathi i thërrmuar dhe përzihet ngadalë.

Tavolina e punës spërkatet me miell, vendoset aty brumi sfoliat dhe t’hollohet në trashësi 0,5 centimetra.

Me kallëpe të rrumbullakëta, të diametrit 8 centimetra, nxirren rrathë, në cdo rreth vendoset nga një lugë e mbushjës dhe rrethi bëhet role.

Roletë lyhen me vezën e tundur dhe përmbi spërkaten me susam, fundi i tavës shtrohet me letër për pjekje, renditen roletë dhe pjekën derisa të skuqen, në furrën e nxehtë në temperaturë 200 gradë celsius.

Ju bëftë mirë!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakMantia
Artikulli tjetërKuleç mëngjesi

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu