Role me qershi

spot_imgspot_img

Përbërësit:

4 petë të gatshme

Për mbushje:

 • 2 vezë
 • 2 sheqer vanilje
 • 11 lugë sheqeri
 • 11 lugë qumësht
 • 11 lugë vaj
 • 11 lugë mielli
 • 0.5 pluhur pjekje

Për fill:

 •  800 g qershi të qëruar
 • 3-4 lugë bollgur
 • 2 sheqer vanilje
 • Lëvore limoni

Për pjekje:

 • 3-4 lugë vaj
 • 3-4 lugë ujë të ftohtë

Për spërkatje:

 • 2 lugë sheqer pluhur

Përgatitja:

Në një tas rrihni vezët me sheqer dhe sheqer vanilje, më pas shtoni vaj dhe qumësht. Pas kësaj, shtoni miell të përzier me pluhurin për pjekje, dhe gjithçka përzieni mirë me një mikser ose me dorë. Brumi duhet të jetë mjaft i fortë, nuk duhet të rrjedh, por mund të përzihet lehtësisht me mikser

Kullojini qershitë mirë nga lëngu i tepërt, pastaj vendosini në një tas. Tani shtoni bollgur, sheqer vanilje dhe lëvozhgën e limonit të grirë, dhe përzieni gjithçka së bashku.

Ndizni furrën të nxehet në 200 gradë. Merrni një petë dhe vendoseni në tepsi me letër për pjekje . Pastaj filloni të përgatisni rolet. Për një role, duhet të ndani 2 petë, gjysmën e përzierjes së brumit dhe gjysmën e qershive. Merrni petën e parë, më pas mbështilleni me gjysmën e përzierjes për rolen e parë, vendosni petën të dytë mbi të dhe mbështilleni me gjysmën e dytë të përzierjes.

Rregulloni qershitë mbi të. mbështjellni petën, me përzierjen e brumit në mënyrë të barabartë, mbi të gjithë sipërfaqen, dhe rregulloni qershitë në mënyrë që ato të jenë kudo në petë. Filloni ta ktheni rolen nga ana e ngushtë e petës Pastaj transferojini ato në një fletë pjekje. Lyeni rolet me një përzierje të ujit dhe vajit.

Pastaj vendosini në furrë të piqen në 200 gradë dhe i pjekni për rreth 25-30 minuta, derisa të jenë skuqur bukur  Kur torta të ftohet, spërkateni me sheqer pluhur dhe shërbejeni me kafe.

Ju bëftë mirë!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakSallata Cezar
Artikulli tjetërSallatë me Avokado, Rrepka dhe Spinaç

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu