Sheqerpare të mbushura me arra

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 250 gr margarin,
 • 2 vezë,
 • 2 luge kos,
 • 2 luge sheqer,
 • ½ pluhur për pjekje,
 • 500 gr miell.

Mbushja:

 • 120 gr çokollatë,
 • 40 gr margarin,
 • 150 gr arra te bluara.

Sherbeti:

 • 800 gr sheqer,
 • 600 ml ujë.

Hapat:

Margarine e mbajtur ne tep ambienti,e qesim ne nje ene ne te cilen shtojme vezet,sheqerin,kosin dhe miellin e perzier me pluhurin per pjekje

Masen e perzijm eme luge druri se pari pastaj me dore

Nga masa formpjme toptha paksa me te medhenj se sa arra,shtrijme masen ne duar pak,qesim nga mbushja(shrijme cokollaten dhe margarien edhe ne te shtojme arra e cila tashme eshte ftohur mjaftueshem)

Pastaj mbyllim pjesen e shtrire m duar duke formuar keshtu nje sheqerpare vezake te cilen e dekorojme ne pjesen e mjetit rende duke formuar keshtu gropeza te vogla

Sheqerparet i vendosim ne tepsi te lyer me pak vaj ose margarin

Pjkeim ne 200 grade derisa te marrin ngjyre te kuqrremt

Ne nderkohe pergadisim sherbetin te cilin nga mometi i vlimit ziejme edhe per 5 minuta

Sheqerparet e vakta(jo shume te nxehta)i pervelojme me sherbetin e nxehte pak nga pak

Nese sheqerparet nuk e mpijne te gjithe sherbetin,kthejme tepsin ne furre te kaet,dhe leme derisa te ftohen(pra fura e ndalur vetem qe ka mbete e vaket)

Pas ftohjes servojem sipas deshires.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakShampite
Artikulli tjetërBakllava me fill

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu