Torte me kafe dhe çokollatë

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 4 vezë,
 • 1 gotë sheqer,
 • 1 gotë qumësht,
 • 1 gotë vaj vegjetal,
 • 1 vanilje,
 • 3 lugë kakao,
 • 2,5 gota miell,
 • 1 Pluhur pjekje.

Për ta lagur:

 • 1,5 gota qumësht,
 • 1 lugë nescafe.

Për kremin mbi tortë:

 • 1 shllag krem,
 • 1 gotë qumësht,
 • 2 lugë nutella,
 • 1 lugë kakao.

Hapat:

Qumështin dhe shllag kremin e derdhim në një enë dhe e përziejmë rreth 3-4 minuta.

Pastaj ia shtojmë nutellën, kakaon dhe e vazhdojëm përzierjën.

Vezët dhe sheqerin e derdhim në një enë dhe e përziejmë rreth 8-10 minuta pastaj me rend ia shtojmë të gjithë përbërësit.

Glazurën e derdhim tek ena e pjekjës dhe e vëmë në furrë për pjekje në temperaturë 180 gradë celsius për rreth 30-40 minuta.

Neskafën e derdhim në një enë dhe e përziejmë me qumësht, pas pjekjës tortën e lagim me këtë përzierje.

Pasi ti kalon ngrohtësia e parë tortës ia derdhim përzierjën e krem shllagut në tërë sipërfaqën.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakRevani me sherbet
Artikulli tjetërTatlia me grizë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu